
- (85) 716 80 01
- gmina@jaswily.iap.pl
- Pon - Pt: 8:00 - 16:00
Ułatwienia dostępu
Ważna zmiana w segregacji śmieci dotycząca odpadów tekstylnych i odzieży
Od 1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Wynika on z regulacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) oraz art. 14 ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz innych ustaw, które nakładają obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów.
Zużyta, nieprzydatna odzież oraz tekstylia domowe tj. koce, pościel, obrusy, firany, zasłony, ręczniki kapelusze, zużyte lub zbędne buty itp. powstające w gospodarstwie domowym muszą być segregowane jako osobna frakcja odpadów. Nie będzie można ich jak dotychczas wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
PAMIĘTAJMY JEDNAK, ŻE:
Każdy mieszkaniec z terenu Gminy Jaświły ma możliwość przekazania odpadów tekstylnych i odzieży do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów mieszczącego się w Zakładzie Recyklingu w Dolistowie Starym 144, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 00 do 15 00
Materiały dla dzieci i dorosłych dotyczące ogólnych zasad postępowania z odpadami i przygotowania ich do segregacji
UWAGA
ZMIANA NUMERU RACHUNKU BANKOWEGO DO WNOSZENIA OPŁATY ZA ODPADY KOMUNALNE
Szanowni Państwo, uprzejmie zawiadamiam, że z dniem 1 stycznia 2024 roku nastąpi zmiana rachunku bankowego przeznaczonego do wnoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W związku z powyższym każdy mieszkaniec zobowiązany do wnoszenia w/w opłaty otrzyma nowy indywidualny numer konta niezbędny do realizacji płatności na rzecz Gminy Jaświły.
Szczegółowe informacje o numerze konta udzielane są w pokoju Nr 1 w godzinach pracy Urzędu tj. od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do godz. 16.00.
ZAWIADOMIENIE
o zmianie wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązującej od 1 stycznia 2022 roku
Na podstawie art. 6m ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 888) Wójt Gminy Jaświły zawiadamia, że Rada Gminy Jaświły uchwałą nr XXIII/169/21 z dnia 15 grudnia 2021 roku o zmianie uchwały o wyborze metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty, dokonała zmiany stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Od dnia 1 stycznia 2022 roku stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi:
Jeżeli bioodpady są kompostowane w kompostowniku przydomowym (dotyczy właścicieli nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym) przysługuje ulga w opłacie:
Aby skorzystać z niższej stawki opłaty należy złożyć nową deklarację.
W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, ustala się podwyższoną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jako dwukrotność stawek w zależności od wyboru metody ( od 1 mieszkańca, bądź od 1 gospodarstwa). Wysokość opłaty podwyższonej określa wójt w drodze decyzji za miesiąc lub miesiące, w których nie wypełniono obowiązku segregacji.
PRZYPOMINAM
Właściciel nieruchomości zobowiązany jest zgłosić każdą zmianę danych mających wpływ na ustalenie opłaty (zmiana liczby osób zamieszkujących nieruchomość, narodziny, zgon, zmiana właściciela, sprzedaż nieruchomości) w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.
MATERIAŁY EDUKACYJNE DO POBRANIA NA STRONIE INTERNETOWEJ:
Szanowni Państwo
Widoczny wyraźnie w naszej gospodarce wzrost cen paliw, energii, usług i dostaw powoduje również zwiększenie kosztów obsługi systemu zbiórki odpadów. Po dwóch latach jesteśmy zmuszeni znów podwyższyć opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Poniżej przedstawiamy kalkulację obsługi systemu.
Koszty:
Razem roczne koszty: 763 469,91 zł
Kalkulacja wpływów rocznie na podstawie złożonych przez Państwa deklaracji:
Metoda ustalenia opłaty | Wysokość stawki (zł) | Liczba deklaracji | Opłata roczna (zł) |
Od 1 mieszkańca | 30 | 246 | 88 560 |
Od 1 gospodarstwa domowego | 84 | 776 | 782 208 |
Razem: | 870 768 |
Bilans (wpływy – koszty= nadwyżka): 870 768 zł- 763 469,91 zł= 107 298,09
W funkcjonowaniu systemu znacznie podnosi koszty odbiór bioodpadów. W naszych warunkach możemy zagospodarować je we własnym gospodarstwie. Dlatego została wprowadzona ulga dla chętnych, którzy zadeklarują kompostowanie do czego gorąco zachęcamy.
Kalkulacja wpływów z ulgą na kompostownik:
Metoda ustalenia opłaty | Wysokość stawki (zł) | Liczba deklaracji | Opłata roczna (zł) |
Od 1 mieszkańca | 28 | 246 | 82 656 |
Od 1 gospodarstwa domowego | 80 | 776 | 744 960 |
Razem: | 827 616 |
Bilans (wpływy – koszty= nadwyżka): 827 616 zł- 763 469,91 zł= 64 146,09 zł
Nadwyżka w bilansie jest niezbędna do pokrycia nieściągalnych deklaracji i ewentualnego wzrostu ilości odpadów, wciąż rosnących cen na rynku oraz trudnych do przewidzenia zdarzeń.
UWAGA MIESZKAŃCY GMINY JAŚWIŁY
Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.
Mieszkańcy mają obowiązek złożyć deklaracje!
CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to nowa baza danych, której podstawowym zadaniem jest sprawdzenie, czym Polacy ogrzewają swoje gospodarstwa domowe. Rejestr ma też pokazać, gdzie potrzebne jest wsparcie w wymianie tzw. kopciuchów. Obowiązek składania deklaracji do CEEB wejdzie w życie 1 lipca tego roku.
Kogo to dotyczy?
Rejestracji do CEEB będą musieli dokonać właściciele i zarządcy budynków, w których znajduje się źródło ciepła lub spalania paliw. Na wysłanie deklaracji będzie 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących. Natomiast w przypadku nowo powstałych obiektów będzie to 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Zgodnie z ustawą nie złożenie deklaracji w określonym terminie będzie skutkowało grzywną.
Co będą zawierać deklaracje i jak je składać?
Zakres informacji, jaki ma zostać zawarty w deklaracjach, to między innymi:
dane osobowe albo nazwa właściciela lub zarządcy budynku/lokalu,
dane adresowe miejsca zamieszkania lub siedziby,
adres nieruchomości, w której obrębie eksploatowane są źródła ciepła lub źródła spalania paliw,
informacja o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła i źródeł spalania paliw oraz ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach,
informacja w zakresie wykorzystywanych źródeł ciepła, w tym energii elektrycznej, zasilania z sieci ciepłowniczej oraz spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.
Formularze deklaracji mają występować w dwóch wersjach:
dla budynków i lokali mieszkalnych,
dla budynków i lokali niemieszkalnych.
Deklaracje będzie można składać w formie elektronicznej na stronie zoneapp.gunb.gov.pl – przy pomocy profilu zaufanego, podpisu elektronicznego lub e-dowodu – lub w przypadku braku możliwości skorzystania z powyższych opcji można to uczynić w formie papierowej, osobiście lub wysyłając wypełniony formularz listownie do Urzędu Gminy Jaświły.
Wszystko dla zdrowia
Centralna baza to ważne narzędzie także dla gminy, ponieważ pokaże nam dokładnie, czym palimy w piecach. A to pozwoli na dostosowanie kolejnych etapów Programu Ograniczenia Niskiej Emisji i innych naszych działań na rzecz poprawy jakości powietrza do potrzeb mieszkańców
Urząd Gminy Jaświły apeluje do mieszkańców gminy na podstawie obowiązującej ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach oraz ustawy o odpadach o nie wyrzucanie odpadów komunalnych w miejsca do tego nieprzeznaczone!
Pomimo rozszerzenia zakresu segregacji odpadów jak również zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych oraz niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów, wciąż na terenie gminy powstają nowe zanieczyszczone odpadami miejsca! Odpady zostają porzucane w lasach, przy drogach publicznych czy na niezbudowanych działkach. Szokującym w tym wszystkim jest fakt, iż od lipca 2013 roku za wnoszoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, mieszkaniec może oddać każdą ilość wytworzonych w gospodarstwie domowym odpadów komunalnych, więc podrzucanie odpadów w miejsca do tego nie przeznaczone, jest działaniem zupełnie bezsensownym! Warunkiem oddania odpadów jest tylko ich właściwe posegregowanie oraz wystawienie przed posesję w dniu wywozu, który wnika z harmonogramu.
Dzikie wysypisko to tykająca bomba biologiczna. Stanowi realne zagrożenie epidemiologiczne: odpady stanowią idealne środowisko dla rozwoju wielu chorobotwórczych szczepów bakterii oraz grzybów. W pobliżu takich wysypisk można odnotować także podwyższone stężenie metali ciężkich takich jak rtęć, kadm, miedź, chrom czy nawet ołów. Wyrzucone kanapy, obudowy lodówek, zużyty sprzęt RTV, AGD, kawałki papy, zabawki czy inne „niespodzianki” pozostawione przez człowieka skutecznie odstraszają od spacerów czy przejażdżki rowerem.
Zadbajmy więc o nasze lokalne środowisko, ponieważ każdy wyrzucony w lesie czy przy drodze śmieć to także świadome niszczenie walorów estetycznych krajobrazu i bioróżnorodności natury! Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców o dbałość o swoją miejscowość i o pozbywanie się wszystkich odpadów w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. Pracownicy Urzędu w większości przypadków nie są w stanie zidentyfikować sprawcę zdarzenia, gdyż z doświadczenia wynika, że porzucanie odpadów odbywa się często w godzinach popołudniowych bądź w weekendy, czyli poza godzinami pracy Urzędu.
Odpowiedzialność karna dotycząca wyrzucania odpadów
Pozostawienie / wyrzucenie odpadów w niedozwolonych miejscach na terenie gminy jest ścigane przez Policję i podlega karze grzywny, aresztu lub nagany.
Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń. Art. 145. Kodeksu Wykroczeń – „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Zastosowanie ma również Art. 154 kodeksu wykroczeń, „(…), kto wyrzuca na nie należący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości(…) podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany. Pozostawianie odpadów w lesie jest ścigane oprócz Policji przez odpowiednie służby leśne i karane z Art. 162 Kodeksu Wykroczeń: „§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.
NIE WYRZUCAJ ODPADÓW KOMUNALNYCH – ODBIERZEMY JE OD CIEBIE!
Pamiętajmy, że koszty usuwania odpadów z miejsc do tego nie przeznaczonych pokrywane są z Państwa opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dbajmy zatem o czystość na terenie naszej gminy, na naszym małym kawałku ziemi.
UWAGA!
Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje nowy wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości
Jednolity System Segregacji Odpadów
Od tego czasu odpady komunalne zbierane są w podziale na cztery główne frakcje + odpady zmieszane:
Ponadto na terenie Gminy Jaświły obowiązuje zbiórka frakcji, jaką stanowi popiół z palenisk domowych, który należy wystawiać w terminie odbioru odpadów segregowanych.
Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.
Szanowni Państwo,
Mieszkańcy, którzy zrezygnują z oddawania bioodpadów i będą kompostować je we własnym zakresie, otrzymają miesięczną ulgę w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 0,30 zł.
Zwolnienie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym właściciel nieruchomości zadeklaruje kompostowanie bioodpadów w kompostowniku przydomowym. W tym celu należy złożyć w Urzędzie Gminy w Jaświłach ( w pokoju nr 1) nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.
Jeśli nie posiadają Państwo kompostownika nie trzeba składać nowej deklaracji. Opłatę należy dokonywać na podstawie otrzymanego zawiadomienia o wysokości stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Zwolnienie przysługujące z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy zagospodarowują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostownikach przydomowych w wysokości 0,30zł miesięcznie od jednego mieszkańca, bądź od jednego gospodarstwa domowego, w zależności od metody ustalenia opłaty określonej w § 1 lub § 2 uchwały Nr IX/62/19 Rady Gminy Jaświły z dnia 26 listopada 2019 r. o wyborze metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty.
Kilka porad dotyczących kompostowania bioodpadów:
REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY JAŚWIŁY
wydany na podstawie
Uchwały Nr IX/61/19
Rady Gminy Jaświły
z dnia 26 listopada 2019 r.
o regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jaświły
Uchwała o regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jaświły
Uchwała o zmianie uchwały o regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jaświły
PRZYPOMINAMY
o obowiązkach właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2019r., poz. 210) właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, wykonując obowiązek określony w art. 5 ust. 1 pkt 3b, są obowiązani do zawarcia umów z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanym do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2.
Poniżej dostępny jest rejestr podmiotów, które mogą świadczyć usługi na terenie Gminy Jaświły:
Rejestr działalności regulowanej dla przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli
Przedsiębiorca powinien zawrzeć umowę z dowolnie przez siebie wybranym podmiotem (nie wykreślonym), wpisanym przez Wójta Gminy Jaświły do ww. rejestru.
SZANOWNI MIESZKAŃCY
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) mieści się przy Zakładzie Recyklingu w Dolistowie Starym144, gm. Jaświły i prowadzony jest przez BIOM Sp. z o. o. PSZOK jest otwarty od poniedziałku do piątku w godz. od 7 °° do 15 °°.
W zamian za uiszczoną przez mieszkańców opłatę, PSZOK świadczy usługi polegające na przyjmowaniu przez cały rok następujących odpadów komunalnych, wytwarzanych na terenie nieruchomości:
Właściciele nieruchomości samodzielnie dostarczają do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.
Ogranicza się ilość odbieranych lub przyjmowanych przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za pobraną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w następujący sposób:
Powyższe limity obowiązywały od 1 stycznia 2020 roku do 15 lipca 2021 roku. Od 16 lipca 2021 roku zgodnie z uchwałą
Uchwała XX/139/21 Rady Gminy Jaświły ustalono nowe limity:
Od 24 grudnia 2022 roku zgodnie z UCHWAŁA NR XXIX/207/22 RADY GMINY JAŚWIŁY z dnia 30 listopada 2022 roku
zwiększono dopuszczalne limity:
Punkt zbierania odpadów folii, sznurka oraz opon, powstających w gospodarstwach rolnych
Zgodnie z art. 3 ust. 9 lit. f) ustawy z dnia z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2019 r., poz. 2010) Wójt Gminy Jaświły wskazuje adres punktu zbierania odpadów folii, sznurka oraz opon, powstających w gospodarstwach rolnych mieszczący się w Dolistowie Starym 144, 19-124 Jaświły
Jednocześnie informuję, że opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy wnosić od 1 stycznia 2020 roku na nowy rachunek Gminy Jaświły, prowadzony w Banku Spółdzielczym Mońki, Oddział Jaświły:
75 8085 0005 0260 0127 2000 0330
PODMIOTY ZBIERAJĄCE ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY
Wójt Gminy Jaświły podaje informację nt. podmiotów zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, o których mowa w ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1893):
– BIOM Sp. z o.o. Dolistowo Stare 144, 19-124 Jaświły
INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY JAŚWIŁY DOTYCZĄCA MIEJSCA ZAGOSPODAROWANIA PRZEZ PODMIOT ODBIERAJĄCY ODPADY KOMUNALNE Z NIERUCHOMOŚCI OBJĘTYCH SYSTEMEM GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI NIESEGREGOWANYCH (ZMIESZANYCH) ODPADÓW KOMUNALNYCH, BIOODPADÓW STANOWIĄCYCH ODPADY KOMUNALNE ORAZ POZOSTAŁOŚCI Z SORTOWANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH PRZEZNACZONYCH DO SKŁADOWANIA
(zgodnie z art. 3 ust 2 pkt 9a i 9b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U z 2019 r. poz. 2010 ze zm.)
Zakład Zagospodarowania Odpadów
w Koszarówce
Koszarówka 65
19-200 Grajewo
Biuro: 85 733 18 20, 533 340 270
Tel./fax 85 716 17 55
e-mail: sekretariat@biom-recykling.pl
Dodatkowo informuje się, że podmiotem odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości z terenu gminy Jaświły jest firma BiomTrans Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym 144, 19-124 Jaświły.
Analiza stanu gospodarki odpadami za 2019 rok
Analiza stanu gospodarki odpadami za 2020 rok
Analiza stanu gospodarki odpadami za 2021 rok
Informacja o osiągniętych przez gminę poziomach
Szczegółowa specyfikacja segregacji odpadów