Fundusze Europejskie na wsparcie małych szkół, przedszkoli oraz usług opiekuńczych
Lokalna Grupa Działania – Fundusz Biebrzański (LGD) informuje, iż rozpoczęły się nabory wniosków o udzielenie wsparcia w ramach wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Priorytet FEPD.09 Fundusze na rzecz Rozwoju Lokalnego.
W skład obszaru LGD wchodzą następujące gminy: Dąbrowa Białostocka, Janów, Korycin, Nowy Dwór, Suchowola, Lipsk, Sztabin, Goniądz, Jaświły, Mońki, Trzcianne. Projekty muszą być realizowane na powyższym obszarze.
Nabór nr 1/2025/EFS+ – Wsparcie małych szkół kształcenia ogólnego
Kto może składać wnioski?
Wniosek o dofinansowanie może być składany wyłącznie:
- przez organ prowadzący szkołę prowadzącą kształcenie ogólne lub
- w partnerstwie z organem prowadzącym szkołę prowadzącą kształcenie ogólne, do której skierowane jest wsparcie.
W sytuacji gdy wnioskodawcą jest podmiot nie będący organem prowadzącym szkołę, projekt powinien być realizowany w partnerstwie (zgodnie z art. 39 ustawy wdrożeniowej) z organem/organami prowadzącymi ośrodki szkoły do których skierowane jest wsparcie.
Małe szkoły – małe szkoły podstawowe, tj. szkoły do 100 uczniów (od klasy I szkoły podstawowej włącznie) wg stanu na dzień 1 września roku szkolnego trwającego na dzień ogłoszenia naboru. Rok szkolny rozumiany jest zgodnie z art. 94 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe jako okres od 1 września do 31 sierpnia roku następnego.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Zakres wsparcia:
- Wsparcie małych szkół podstawowych, nie będących szkołami dostępnymi wyłącznie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, na obszarach objętych realizacją LSR, ich uczniów i nauczycieli, ukierunkowane na podniesienie jakości edukacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym zwłaszcza narzędzi cyfrowych, obejmujące m.in. rozwój kompetencji kluczowych, umiejętności uniwersalnych, przekrojowych oraz zawodowych, w tym cyfrowych oraz nauki języka angielskiego.
- Wsparcie małych szkół podstawowych i placówek w prowadzeniu skutecznej edukacji włączającej np.: zapewnienie odpowiedniego wyposażenia, podnoszenie kompetencji kadr pedagogicznych, bezpośrednie wsparcie uczniów, zapewnienie usług asystenckich dla uczniów.
- Realizacja działań społeczno-wychowawczych, w tym kształtowanie kompetencji społeczno- emocjonalnych uczniów, edukacja prozdrowotna, a także wsparcie psychologiczne będące odpowiedzią na problemy wychowawcze oraz trudności w nauce.
- Rozwijanie kompetencji, umiejętności, uzdolnień, zainteresowań uczniów poza edukacją formalną.
- Podnoszenie kompetencji kadr małych szkół podstawowych, w tym do prowadzenia kształcenia w systemie on-line oraz podnoszenie kompetencji kadry zarządzającej w celu poprawy jakości kształcenia dzieci i młodzieży.
Finanse
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru wynosi: 214 393,09 zł
Maksymalny poziom dofinansowania UE w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 95 %.
Minimalny wkład własny Wnioskodawcy wynosi 5 %.
Czas trwania naboru
Termin, od którego można składać wnioski: 07.04.2025 r. od godziny 0.00
Termin, do którego można składać wnioski: do końca dnia 13.05.2025 r.
Wnioski o dofinansowanie projektów oraz załączniki składane są wyłącznie w wersji elektronicznej za pomocą aplikacji SOWA EFS w centralnym systemie teleinformatycznym na stronie aplikacji SOWA EFS.
Nabór nr 2/2025/EFS+ – Edukacja przedszkolna
Kto może składać wnioski?
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie w ramach przedmiotowego naboru są organy prowadzące ośrodki wychowania przedszkolnego.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
Zakres wsparcia:
- Zajęcia o charakterze kompensacyjnym i wyrównującym szanse dzieci w edukacji przedszkolnej mające na celu niwelowanie na wczesnym etapie edukacyjnym ewentualnych deficytów rozwojowych, co przyczyni się do wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.
- Tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego na obszarach, gdzie występują deficyty i potrzeby w tym zakresie, w szczególności na obszarach wiejskich.
- Wsparcie przedszkoli w prowadzeniu skutecznej edukacji włączającej, w tym dostosowanie istniejących miejsc do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, w celu zapewnienia równego dostępu do edukacji przedszkolnej oraz zapewnienie odpowiedniego wyposażenia, podnoszenie kompetencji kadr pedagogicznych, bezpośrednie wsparcie dzieci, w tym poprzez zapewnienie usług asystenckich dla dzieci.
- Wspieranie kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych, realizacja elementów doradztwa zawodowego w celu zwiększenia atrakcyjności placówek przedszkolnych.
- Podnoszenie kompetencji kadr systemu edukacji w ramach edukacji przedszkolnej, w tym do prowadzenia kształcenia w systemie on-line oraz podnoszenie kompetencji kadry zarządzającej systemem edukacji w celu poprawy jakości kształcenia dzieci.
Uzupełniający zakres wsparcia możliwy do realizacji w ramach typu projektu:
- Wsparcie kadry szkół i placówek systemu oświaty z zakresu zapobiegania przemocy motywowanej uprzedzeniami, w tym zapobieganie dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność oraz orientację seksualną i tożsamość płciową, poprzez podnoszenie kompetencji, wsparcie eksperckie, wymianę dobrych praktyk.
- Podnoszenie świadomości na temat zmiany klimatu i wspieranie rozwoju umiejętności ekologicznych.
Finanse
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru wynosi: 1.022.130,90 zł
Maksymalny poziom dofinansowania UE w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 95 %.
Minimalny wkład własny Wnioskodawcy wynosi 5 %.
Czas trwania naboru
Termin, od którego można składać wnioski: 07.04.2025 r. od godziny 0.00
Termin, do którego można składać wnioski: do końca dnia 14.05.2025 r.
Wnioski o dofinansowanie projektów oraz załączniki składane są wyłącznie w wersji elektronicznej za pomocą aplikacji SOWA EFS w centralnym systemie teleinformatycznym na stronie aplikacji SOWA EFS.
Nabór nr 3/2025/EFS+ – Usługi opiekuńcze i asystenckie
Kto może składać wnioski?
Typ beneficjenta – szczegółowy
Centra aktywności lokalnej, Instytucje integracji i pomocy społecznej, Instytucje kultury, Instytucje rynku pracy, Instytucje sportu, Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, Jednostki Samorządu Terytorialnego, Kościoły i związki wyznaniowe, MŚP, Niepubliczne podmioty integracji i pomocy społecznej, Organizacje pozarządowe, Ośrodki kształcenia dorosłych, Podmioty ekonomii społecznej, Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego.
Na co można otrzymać dofinansowanie?
W ramach niniejszego naboru, wsparciem będą objęte projekty dotyczące typu projektu:
- Rozwój usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu:
- w miejscu zamieszkania (niestacjonarnie),
- w formach stacjonarnych poprzez tworzenie miejsc:
- stałego lub krótkookresowego pobytu dziennego,
- stałego lub krótkookresowego pobytu całodobowego w placówkach, w których są realizowane usługi społeczne świadczone w społeczności lokalnej lub miejsc opieki wytchnieniowej w formie krótkookresowego pobytu,
- w gospodarstwach opiekuńczych.
- Rozwój usług asystenckich wspierających aktywność społeczną, edukacyjną lub zawodową dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami.
Uzupełniający zakres wsparcia możliwy do realizacji w ramach ww. typów projektów (pod warunkiem zagwarantowania kompleksowości usługi):
- Wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, np. teleopieki, systemów przywoławczych (pod warunkiem zagwarantowania kompleksowości usługi).
- Wsparcie opiekunów faktycznych (nieformalnych) osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, tj. w szczególności: dostęp do informacji o usługach i świadczeniach, poradnictwo specjalistyczne (m.in. psychologiczne, architektoniczne, pielęgnacyjno-opiekuńcze, prawne), szkolenia, grupy samopomocowe, wsparcie wytchnieniowe.
- Szkolenie kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej.
- Działania wspierające niezależne życie w społeczności lokalnej osób z niepełnosprawnościami i osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym likwidowanie barier architektonicznych w miejscu zamieszkania (mieszkania adaptowalne), sfinansowanie tworzenia i rozwoju wypożyczalni sprzętu wspomagającego i sprzętu pielęgnacyjnego, sfinansowanie wypożyczenia /zakupu tego sprzętu, usługi dowożenia posiłków, usługi transportu indywidualnego (pod warunkiem zagwarantowania kompleksowości świadczonych usług).
Finanse
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru wynosi: 2.132.750,00 zł
Maksymalny poziom dofinansowania UE w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 95 %.
Minimalny wkład własny Wnioskodawcy wynosi 5 %.
Czas trwania naboru
Termin, od którego można składać wnioski: 15.04.2025 r. od godziny 0.00
Termin, do którego można składać wnioski: do końca dnia 23.05.2025 r.
Wnioski o dofinansowanie projektów oraz załączniki składane są wyłącznie w wersji elektronicznej za pomocą aplikacji SOWA EFS w centralnym systemie teleinformatycznym na stronie aplikacji SOWA EFS.
Szczegółowa dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie internetowej Lokalnej Grupy Działania – Fundusz Biebrzański https://biebrza-leader.pl/ oraz pod linkiem naborów
W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat możliwości uzyskania dofinansowania zapraszamy do kontaktu z pracownikami biura LGD, którzy świadczą bezpłatne doradztwo.
Dane kontaktowe:
Lokalna Grupa Działania – Fundusz Biebrzański
ul. Goniądzka 6, 16-150 Suchowola
tel. 85 71-28-307, e-mail: sekretariat@biebrza-leader.pl